Nová pravidla by znamenala, že by se ve všech členských státech unie sjednotil základ daně - tedy to, z čeho pak firmy daň odvedou. Pokud jsou ta pravidla rozdílná, nadnárodním firmám umožňují optimalizovat daně ještě více než samotná sazba daně.
 
Podle výpočtů projektu FairTax by tato opatření umožnila získat české ekonomice na dani z příjmů právnických osob minimálně o 3,3% více, což je více než 4 miliardy korun ročně. To je zásadně víc peněz, než kolik Andrej Babiš očekává jako zvýšení příjmů z EET.
 
Pokud by se Česká republika nezapojila, zatímco ostatní země EU ano, tak by na dani vybrala méně než nyní. Proto je klíčové, aby byla pravidla jednotná v celé Evropské unii.
 
Od Andreje Babiše je to v krátké době už druhý krok, kterým prospívá velkým nadnárodním firmám. Nejprve odmítl, aby měli občané přístup k informacím o konečných vlastnících jednotlivých firem, nyní odmítá, aby měly firmy sjednocená pravidla pro výpočet daňového základu.
 
Přebytek rozpočtu je jednorázová věc a příští rok bude vše zase úplně jinak. Pravidla pro daňové ráje ovlivní naši ekonomiku, ze které peníze odplouvají do ciziny v obrovské míře, na mnoho let. Pokud tohle Babiš zablokuje, tak jsou všechny jeho výroky o lepším výběru daní jen klišé a kecy.
 
Více o celém problému v tomto článku, podrobnější výpočty daňových ztrát v těchto prezentacích z konferece think tanku Glopolis.